BLKDR;
BLKDR;

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Lis    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kategorie


Za mało czasu?

Monika NowakowskaMonika Nowakowska

Cześć, jelonki. Jak wiecie, lub nie, ostatnio wkręciłam się w rozwój (rozbój) osobisty. Ciągle prę do przodu i nie poddaję się. Ale chwila… Przecież doba taka krótka, praca to 1/3 życia a na spanie też tyle wychodzi. Tu jeszcze obiad, posprzątać, wyprać i może jakoś odpocząć. Po 4 odcinku serialu, po kolejnym wbitym poziomie, zdajesz sobie sprawę, że znowu się nie wyśpisz i w sumie to zrobisz to, co sobie obiecasz „od jutra„. Magiczne jutro nie nadchodzi nigdy, ale za chwilę przychodzi Ci na myśl „dziś nie było na to czasu„.

Czas… Twoja doba jest tak samo długa, jak moja, tak samo jak doba Einsteina, czy Skłodowskiej-Curie. Albo Tesli. Doszli do tego, o czym nam się nawet nie śni, mając dziennie tyle samo czasu co Ty, lub ja. Ale te myśli… „Jutro pójdę poćwiczyć, dziś już się nie opłaca”, „Jutro zacznę pisać bloga, dziś już mi się nie chce”, „Jutro nauczę się tego, co chciałam, dziś już nie ma sensu”.

Znasz je, prawda?

Te destruktywne, małe potworki, które mącą ci w głowie, są zupełnie niepotrzebnymi bytami, których musisz się pozbyć. Bo im dłużej myślisz o podjęciu działania, przed (nie mówię o prep-work’u), tym większe prawdopodobieństwo że nigdy tego nie zrobisz. I nie znaczy to że jesteś niedobry, niepoprawny czy po prostu jesteś leniem. Jesteś człowiekiem, u mnie jelonkiem. To pewnie jedno z najbardziej ludzkich zachowań i to jest piękne. Hawkingowi też się pewnie nie chce. Innym też, jednak to nie znaczy, że nie zrobią tego, co zamierzyli.

Wszystko jest kwestią organizacji. Wiem, łatwo mówić to osobie, która jest młoda, ma wiele siły i czasu. Ale znam 40 letnie matki czwórki dzieciaków, które dają radę robić coś więcej. Znam młodych ludzi, którzy pracują po 12-13 godzin dziennie i nie mają dość, żeby robić coś dodatkowo. Wy też ich znacie. Przyglądacie się ich życiu, czytacie o nich w książkach, w wikipedii, w gazetach. Widzicie ich tam, gdzie jest wasz cel.

Są dwie rzeczy które ich łączą:

  1. determinacja – potrafią zagryźć zęby i robić swoje, nawet, kiedy nie wychodzi, jeśli tak sobie założyli. Oczywiście, nie chodzi o zarzynanie się dla głupich idei, chodzi raczej o to, aby podnieść największy ciężar na świecie – siebie z kanapy, sprzed komputera lub telewizora.
  2. organizacja – nie ważne, ile zabiera im czasu praca, dzieci, czy jeszcze coś innego – potrafią tak zorganizować siebie i otoczenie, że uszczkną chwilę dla swoich celów. Jest tyle sposobów organizacji oraz optymalizacji czasu, że zawsze da się wycisnąć więcej, jeśli tego chcesz.

Jeśli więc mówisz, drogi jelonku, że nie masz czasu, tak na prawdę nie chcesz tego zrobić. Nie oszukuj otoczenia, a zwłaszcza samego siebie. Nie ważne, czy chodzi o bloga, ćwiczenia czy sprzątanie, albo ogarnięcie faktur. Codziennie dostajesz 1440 minut w prezencie od życia. Twoją decyzją jest, co z nimi zrobisz i czy zamienisz to w swój sukces, jakiegokolwiek byś tam sobie nie zamarzył. No, może po prostu tego nie spierdol, wegetując.

Cześć, tu Monika. Zajmuję się projektowaniem grafiki komputerowej a design to moja największa pasja. Uwielbiam gry komputerowe, psychologię, socjologię i kawę. Bądź jelonkiem!